Pozytywny wpływ kawy na zdrowie

1. Przeciwutleniacze – gwarancja długowieczności

Kawa zawiera cenne antyoksydanty – kwasy: chlorogenowy i kawowy. Efekt zdrowotny przeciw­utleniaczy polega na neutralizacji wolnych rodników w organizmie. Te zaś, dopóki występują w niewielkiej ilości, są przydatne w usuwaniu toksyn z organizmy. Jednak gdy zgromadzą się w nadmiernej ilości, niszczą zdrowe komórki: np. serca, nerek, mózgu, uszkadzać komórki nerwowe, krwinki czerwone, osłabiać odporność, a nawet uszkodzić materiał genetyczny w komórkach, co w efekcie może wywołać zmiany nowotworowe.zesnej kosmetyce.

 

2. Profilaktyka choroby Alzheimera i Parkinsona

Najnowsze eksperymenty wykonane przez niezależne zespoły badawcze w Portugalii i Kanadzie (na grupie ok. 6 400 osób w wieku 65 lat i wzwyż ) dowiodły, że spożywanie kawy może obniżać ryzyko rozwoju choroby Alzhe­imera.

 

3. Usprawnienie krążenia

Umiarkowane spożywanie kawy (2-4 filiżanki dziennie) wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększa przepływ krwi, a tym samym ukrwienie całego organizmu.

 

4. Profilaktyka migrenowa

Kwestia najbardziej dyskusyjna. Według części uczonych,  po wypiciu kawy arterie krwionośne znajdujące się w głowie, ulegają zwężeniu, co minimalizuje skłonność do bólów migrenowych. W powszechnej opinii lekarzy zwycięża jednak pogląd przeciwny. Według nich kawa nie tylko nie pomaga, ale wręcz szkodzi migrenowcom, zwiększając ryzyko wystąpienia bólu głowy. Z pewnością prawda leży jednak po środku – należy bowiem pamiętać, że dobroczynny wpływ kawy na drowie dotyczy tylko jej umiarkowanego spożywania.